Не много хора осъзнават, че Дмитрий Менделеев е един от последните известни учени през 1800 г., които вярват, че етерът е коренът на всичко. Не много от нас знаят, че са направени някои промени в периодичната таблица на елементите след смъртта на Менделеев на 2 февруари 1907 г.
Световно престъпление – подправянето на менделеевата таблица
От около 150 години лъжата за Менделеевата таблица е най-голямото научно престъпление в историята. Спомняте ли си периодичната таблица, която бяхме накарани да купим като деца в училище и върху която ни тестваха като милиони пъти? Да, същият. Не става дума за това, че редът на химичните групи е грешен, а по-скоро, че важен и често пренебрегван елемент, наречен етер, отсъства. Менделеев беше истински универсален човек – той експериментира не само в химията, но и във физиката, минералогията, метрологията, метеорологията, икономиката и технологиите.
Постиженията на Менделеев
Менделеев изследва концепцията за изоморфизъм, виждайки как формата на кристалите е свързана с химическия състав на съединението, както и как са свързани свойствата на елементите и атомните размери. През 1860 г. Менделеев открива критичните температури, които трябва да достигнат течностите, преди да кипнат. Той написа и първия учебник по „Органична химия“ в Русия. Той разбра „Химическата теория на водните разтвори“, която казва, че възниква реакция, когато добавите нещо към водата. Изведох уравнение, за да определя състоянието на идеален газ по отношение на неговата температура – сега е известно като „уравнението на Клапейрон Менделеев“. Още през 1880 г. той излезе с концепцията за подземна газификация на въглища. През 1987 г. той дори се вози на самолет по собствена конструкция, който използва двигател.
Закона на природата на Менделеев
Безспорен факт е, че най-забележителното откритие на Менделеев е Законът на природата, който организира химичните елементи. Тази система демонстрира моделите, свързващи свойствата и атомните тегла на елементите, преди нещо друго да е било известно за атомите. До 1800 г. са известни 63 елемента и химиците от онова време се опитват да разберат как да ги групират заедно. Тогава Менделеев излезе на сцената и измисли начин да ги организира. Историята разказва, че руски учен се опитал да изчисли атомните тегла на елементите, като ги подредил в определени групи върху карти, но те не паснали заедно и нищо не проработило. Той беше напълно изтощен и най-накрая задряма. Това, което не очакваше, беше да получи знания в съня си и да си представи решението, което трябваше да вземе.
Химичния елемент Ефир / Етер
Атомите са най-малките компоненти на всички елементи и по-малки от молекулите. Учебниците по химия 101 обикновено приписват руския учен Дмитрий Менделеев за издаването на първата периодична таблица през 1905 г. Нулевата група на периодичната таблица съдържа всички благородни газове, като хелий, неон, криптон и ксенон. Менделеев включва и Етер в тази група. Интересен факт – той кръсти този Нютоний на Исак Нютон. „Нютон твърди, че Вселената е направена от невидим газ, който е от съществено значение за съществуването на всичко. Менделеев вижда етера като мост между химията и физиката и го смята за основен елемент. В началото на века известен учен предположи, че Нютоновият етер/етер е като всеобхватен материал, който формира Вселената и има всички отговори.